Bursluluk Sınavı Zorluk Derecesi 2023

Bursluluk sınavı zor mu kolay mı? 2023 bursluluk sınavı zorluk derecesi nedir? Bu sene İOKBS bursluluk sınavı zor mu olacak yoksa kolay mı?

3 Eylül 2023 tarihinde yapılacak olan bursluluk sınavı İOKBS’ye 5, 6, 7, 8, Hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflar girecekler. Sınava girecek adaylar bu sene bursluluk sınavının zorluk derecesini merak ediyor. 2023 bursluluk sınavı zor mu kolay mı olacak?

Bursluluk Sınavı Zorluk Derecesi 2023 İOKBS Zor mu Kolay mı?

Bildiğiniz gibi bursluluk sınavında 4 dersten 25 soru ve toplamda 100 soru soruluyor. Bu soruların konuları meb tarafından daha önce paylaşılmıştı. Her yılki müfredat konularından sorular çıkarken bu sene deprem nedeniyle 1. dönem konularından soru çıkacak. (2023 İOKBS konuları için tıkla >)

Bu sene 1. dönem konularından soru çıkacak olması bursluluk sınavının zorluk derecesini de akıllara getirdi. Sadece 1. dönem konularından yapılacak olan İOKBS zor mu yoksa kolay mı olacak?

Bu sorunun yanıtını şu şekilde verebiliriz. Sadece 1. dönem konularından sorumlu olan öğrenciler bu süreçte bu konuları, sözüm yerindeyse yalayıp yutmuş olacaklardır ve sınavda zorlanmadan soruların tamamını doğru cevaplayan öğrencilerin sayısı hayli fazla olacaktır. (Bu sene yapılan LGS’de olduğu gibi, 598 tane Türkiye 1. si çıkmıştı). Uzun bir süreçte toplam konunun yarısını fırsat bilen bir çok öğrenci bu 1. dönem konularını en az iki kez tekrar edip, bir çok farklı kaynaktan binlerce soru çözme imkanı bulmuş olacaklardır. Bu da sınavın sorularının ne kadar zor olsa da bir çok öğrencinin bu sınavdan yüksek puan alması demek. Bu nedenle de 2023 taban puanların yükseleceğini söyleyebiliriz.

Bursluluk sınavı normalde diğer sınavlara göre (Örneğin LGS) daha kolay bir sınav. Fakat bu sınavın kolay olması da barajı etkiliyor. İOKBS Taban puanları hayli yüksek. 2023 yılı Bursluluk sınavının önceki yıllardan daha kolay olması demek bu puanların daha da yükseleceği anlamına gelir.

İOKBS kazanmak için neredeyse yanlış yapmamanız gerekiyor. Taban puanlara baktığımızda 5. sınıf için en az 460 puan almanız lazım. Bu da en fazla 7-8 yanlış anlamına geliyor. Yani sınav sorularının kolay olması kontenjanlardaki taban puanların daha da yükselmesine ve sınavı kazanma olasılığının düşmesine neden oluyor.

2023 Bursluluk sınavı kolay mı yoksa zor mu olacak derseniz sorular her yıl yapılan sınavlardaki soruların zorluk derecesinde olacağı yönünde.

2023 yılında yapılacak olan İOKBS aynı pandemi nedeniyle 2020 yılında yapılan İOKBS de olduğu gibi birinci dönem konularından çıkacak. 2020 İOKBS de sınav zorluk derecesi nasıl olduysa tahminimiz 2023 İOKBS’de de aynı olabilir. Fakat bunun dışında farklı bir konu var o da yeni nesil sorular. 2022 yılı İOKBS sorularını incelediğimizde matematik sorularında yavaş yavaş yeni nesil sorulara benzer soruların sorulduğunu gördük. 2023 İOKBS’de matematik sorularında yeni nesil sorular gelebilir. Çünkü LGS’de öğrenciler yeni nesil sorularla karşılalıyorlar. Bursluluk sınavında da yeni nesil soruların çıkması beklenen bir şey.

Peki 2023 İOKBS’de yeni nesil soru çıkar mı? Matematik soruları zor olur mu?

Bu sene İOKBS bursluluk sınavında yeni nesil soru çıkacağını düşünüyorum. Artık yavaş yavaş öğrenciler yeni nesil sorulara bursluluk sınavında hazır olsunlar. 2018 yılından itibaren LGS ile öğrenciler yeni nesil sorular ile karşılaşmış oldular. 2018 yılından bu yana MEB yeni nesil ile ilgili bir çok örnek soru yayımladı. Bu nedenle de artık bursluluk sınavında yeni nesil soruların çıkması bekleniyor. 2022 sorularını incelediğinizde zaten bir önceki yıllardan farklı soru tiplerinin olduğun görürsünüz. 2023 İOKBS de yeni nesil sorulardan öğrencilerin hazır olması gerektiğini hatırlatalım. Çok fazla olmasa da 25 sorudan 5 sorunun yeni nesil olmasını bekliyoruz…

3 Eylül 2023 Bursluluk Sınavına girecek olan öğrenciler için İOKBS zor mu olur kolay mı olur? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Sınav sonrasında soru ve cevaplar yayınlanır yayınlanmaz soruların çözümlerini sitemizden paylaşacağız.

Sınava girecek olan öğrencilerimize başarılar dileriz…

Önceki İçerik5. Sınıf Bursluluk Sınavı Taban Puanı 2023
Sonraki İçerikBursluluk Parası Ne Kadar 2023-2024 İOKBS Burs Ücreti

1 Yorum

  1. 2024 için de bir açıklama yapılabilir mi? Burada yeni nesil sorulur demişsiniz ama sınava göz atınca öyle değil. Tahminlerinizi de almak isterim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz