Bursluluk Sınavı Yeni Nesil mi 2023

Bursluluk sınavına girecek binlerce öğrenci bu sene “bursluluk sınavı yeni nesil mi?” sorusunu soruyor. 2023 yılı bursluluk sınavı öncesinde sizler için bu konuyu araştırdık.

Bildiğiniz üzere Milli Eğitim Bakanlığı ortaokul ve lisede öğrenim gören öğrencilerden maddi durumu yetersiz olan öğrencilere yönelik her yıl bursluluk sınavı yapıyor. Bursluluk Sınavı kılavuzunda yer alan şartlara uygun olan 5,6,7,8,Hazırlık,9,10 ve 11. sınıf öğrencileri bu sınava girebiliyor. 2023 İOKBS(İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı) 3 Eylül 2023 tarihinde yapılacak. Sınav Pazar günü saat 10.00 da başlayacak. Sınava girecek öğrenciler sınavla ilgili çok soru soruyor. 2023 İOKBS yani 2023 bursluluk sınavı nasıl olacak? 2023 bursluluk sınavında yeni nesil soru olacak mı? Kaç soru yaparsak sınavı kazanırız? Kazanan öğrenciler ne kadar para alacak? İşte tüm soruların cevapları…

2023 Bursluluk Sınavı Yeni Nesil mi?

2023 İOKBS ile ilgili gelen sorulardan en çok sorulan konu, bursluluk sınavı zorluk derecesi, soruların kolay olup olmayacağı ve en önemlisi de yeni nesil soru var mı? Bursluluk Sınavında yeni nesil soruların olup olmayacağı sınava girecek öğrencilerin merak ettiği konulardan. Bildiğiniz gibi 8. sınıf öğrencilerinin girmiş oldukları LGS’de yeni nesil sorular soruluyor. 2018 yılında bu yana yeni nesil sorular ortaokul öğrencilerinin hayatına girmiş durumda. Artık tüm kademelerde yeni nesil sorular görmek mümkün. Bu durum MEB bursluluk sınavına da yansımış durumda. MEB bursluluk sınavlarında da artık yeni nesil sorular çıkıyor. LGS kadar çok zor olmasa da ve çok fazla sayıda yeni nesil soru olmasa da artık İOKBS de yeni nesil soru çıkıyor. 2023 İOKBS’de de yeni nesil çıkacağını bekliyoruz. Matematik sorularında 2-3 adet yeni nesil soru gelebilir.

2023 Bursluluk Sınavında Kaç Soru Var?

3 Eylül 2023 tarihi İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavında tüm kademelerde(5,6,7,8,hazırlık,9,10,11) aynı sayıda soru çıkıyor.
Soru Sayısı: 100
Sınav Süresi: 120 dakika
Soru Dağılımı: Türkçe 25 Soru, Matematik 25 Soru, Fen Bilimleri 25 Soru, Sosyal Bilgiler 25 Soru.

Bursluluk Sınavı Soru Arşivi Çıkmış Sorular İndir

Bu sene sınavda nasıl sorular çıkacak, hangi tarz sorular var, bursluluk sınavı yeni nesil mi, bursluluk sınavı soruları zor mu? Bu soruların cevabı için aslında önceki yılın sorularını incelemeniz gerekiyor. Geçen yıl ve daha önceki yıllarda yapılmış MEB bursluluk sınavı sorularını indirip soruların zorluk derecelerini inceleyebilir, 2022 bursluluk sınavında yeni nesil çıkmış mı çıkmamış mı görebilirsiniz. Aşağıdaki linkten İOKBS sorularını PDF olarak indirebilirsiniz.

2023 Bursluluk Sınavı Konuları, Hangi Konulardan Soru Çıkacak?

Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı duyuruda bu sene 2023 yılı İOKBS de öğrencileri yalnızca 1. dönem konularında sorumlu, 2.dönem konularından muaf olacak. 2. dönem konularından soru çıkmayacak. İşte sınıf sınıf bursluluk sınavı konuları;

Bursluluk Sınavı İOKBS Burs Ücreti Ne Kadar?

İOKBS burs ücretleri her yıl Ocak ve Temmuz aylarında belirleniyor. Yılda iki kez zam alan burs miktarı en son Temmuz 2023 tarihinde belli oldu. Burs alan öğrenciler aylık 1014,50 TL burs ücreti almaya hak kazanıyor.

2023 İOKBS MEB bursluluk sınavı soruları yeni nesil mi? Bursluluk sınavında yeni nesil soru olacak mı? sorularının cevabını vermeye çalıştık. 3 Eylül 2023 Pazar günü sınava girecek olan tüm öğrencilerimize sınavda başarılar diliyoruz.

Sitemizde bursluluk sınavı her kademesine özel kaynaklar ve içerikler mevcut. Arama yaparak bulabilirsiniz.

İOKBS ile ilgili merak ettiğiniz konuları, kafanıza takılan soruları YORUM bölümünden bize iletebilirsiniz.

Önceki İçerik8. Sınıf Bursluluk Sınavı Soruları 2022
Sonraki İçerik5. Sınıf Bursluluk Sınavı Soruları Çöz 2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz