5. Sınıf Bursluluk Sınavı Taban Puanı 2023

Bursluluk sınavına hazırlanan 5. sınıf öğrencileri, 2023 İOKBS için bursluluk sınavı taban puanı kaç, sınavı kazanmak için en az kaç puan almak gerekiyor merak ediyor. Bunun için öğrencilerin bir önceki yılın iokbs taban puanlarına bakmaları gerekiyor. İşte bursluluk sınavını kazanmanız için gerekli en düşük puan…

Milli Eğitim Bakanlığı İOKBS ile ilgili taban puanlarını en son 2018 yılında paylaşmıştı. 2018 İOKBS ye göre taban puanlarına bakarak 2023 İOBKS taban puanları da bunlara yakın puanlar olacaktır diyebilir. Şunu unutmamanız gerekiyor, İOKBS taban puanları her yıl sınava giren öğrencilerin başarısı ile doğru orantılı bir şekilde değişir. Yani bu sene bu puanla kesin kazanırsınız diye bir şart yok.

İOKBS Bursluluk Sınavı Taban Puanları

2018 iokbs bursluluk sınavı taban puanları

5. Sınıf Bursluluk Sınavı Taban Puanları

5.Sınıf bursluluk sınavı için en düşük puanlar;

DİĞER ÇOCUK: 466,633
ÖĞRETMEN ÇOCUĞU: 464,845
KANUNLA ÖZEL HAK TANINAN: 100
AİLESİNİN OTURDUĞU YERDE OKUL YOK: 458,258


5. sınıf diğer çocuk kontenjanı ile sınava giren bir öğrencinin sınavdan en düşük 466 alması gerekiyor.(2018 yılı verilerine göre). Aynı şekilde öğretmen çocuğu kontenjanından giren bir öğrenci ise 464 alması lazım. 2023 yılında bu puanlar biraz artabilir.

2023 yılında deprem nedeniyle yeni bir kontenjan türü daha eklendi. %30 luk bir kontenjan depremden etkilenen ailelerin çocuklarına ayrıldı. Bu öğrenciler için henüz taban puan belli değil.

5. Sınıf Bursluluk Sınavı Kazanmak İçin Kaç Net Lazım?

Yukarıda vermiş olduğumu İOKBS taban puanlarına göre bu puanı almak için kaç net yapmanız lazım, kaç doğru yaparsanız bursluluk sınavı kazanırsınız, en fazla kaç yanlışla bursluluk kazanılır diyorsanız sizler için bursluluk sınavı puan hesaplama uygulaması yaptık. Aşağıdaki bağlantıdan Tahmini 2023 İOKBS puanınız hesaplayabilirsiniz.

İOKBS Netlere göre kaç puan gelir

Örneğin 5. sınıf diğer çocuk için taban puan 460 olduğuna göre bursluluk sınavından 460 puan almak için Türkçe dersinden 23, Matematik dersinden 23, Fen dersinden 22, Sosyal dersinden 22 net yapmanız gerekiyor.

Bursluluk Sınavı taban puanlarını öğrendiniz, bu puanları alabilmeniz için kaç net yapmanız hakkında bilgi sahibi oldunuz. Şimdi 3 Eylül 2023 tarihinde yapılacak olan 5. sınıf bursluluk sınavına hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Sizler için “2023 bursluluk sınavına nasıl hazırlanırım, bursluluk sınavına nasıl çalışırım” konulu bir makale hazırladık. Aşağıdaki linkten konuya göz atmanızı öneririz.

İOKBS taban puanlarına baktığımızda bursluluk sınavı kazanmanız kolay olmadığını söyleyebiliriz. Sınav soruları çok zor olmasa da soruları doğru cevaplayan öğrenci sayısı çok olduğu için taban puanlar her yıl yükseliyor. Yani sınavda neredeyse tamamını doğru yapan öğrenciler başarılı oluyor. En fazla 7-8 yanlış yapmanız gerekiyor ki sınavı kazanabilesiniz. Bunu yapabilmeniz için de sınava çok iyi hazırlanmanız lazım. Bu sene sınava ilk kez girecek olan 5. sınıf öğrencilerimize önerimiz bu sene başarılı olamazlarsa eğer 6. sınıf bursluluk sınavına sınavdan hemen sonra okulların açılması ile başlamaları. Özellikler çıkmış bursluluk sınavı sorularını çözmeniz size çok yardımcı olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi olarak İOKBS taban puanlarını kendi internet sitesine yayımlamıyor. Bu nedenle internette bir çok sitede bursluluk sınavı taban puanları paylaşılıyor. Bu puanların çoğu doğruyu yansıtmayabiliyor. Diğer bir mesele de bir önceki yılın taban puanları bu seneyi etkilemez. Yani önceki yılın en düşük sınavı kazanan puanını alsanız bile bu sizin bu sene sınavı kazanacağını anlamına gelmiyor. Geçtiğimiz günlerde bir öğrenci MEB’i şikayet mesajı göndermiş. Mesajında bursluluk sınavı taban puanının üzerinde bir puan almasına rağmen sınavı kazanamadığını söylüyor. Oysaki taban puan dediği puan bir önceki yılın taban puanı. Yani önceki yıldaki sınav bu sene yapılan sınavdan daha zor ise taban puan düşük olabilir. Sınavın zorluğu ve sınava giren öğrencilerin o sınavdaki başarısı o sınavın taban puanlarını etkiler. Bu nedenle yukarıda vermiş olduğumuz taban puanları sizler yanıltmasın. Bu puanları sizlere paylaşmamızdaki amacımız gireceğiniz sınavda daha önceki yıllardan kaç puan alan öğrenciler başarılı olmuş ve sizlerde bu puanlara yakın puan almaya çalışın demek. Umarım sizlere yardımcı olmuşuzdur.

Sınava hazırlanan ve sınava girecek olan 5. sınıf öğrencilerimize 3 Eylül 2023 tarihinde yapılacak bursluluk sınavında başarılar dileriz…

İOKBS taban puanları ile ilgili sorularınızı YORUM bölümünden yazabilirsiniz.

Kaynak: https://odsgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_07/18165953_tabanpuan.jpg

Önceki İçerik5. Sınıf Bursluluk Sınavına Nasıl Çalışılır?
Sonraki İçerikBursluluk Sınavı Zorluk Derecesi 2023

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz