8. Sınıf Bursluluk Sınavı Soruları 2021

8.sınıf bursluluk sınavı soruları çöz. 8. sınıf bursluluk sınavı soruları 2021 PDF indir. İOKBS bursluluk sınavına hazırlanan 8. sınıf öğrencileri için 2021 yılı 8. sınıf bursluluk sınavı sorularını pdf formatında paylaştık. Aşağıdaki linklerden soruları PDF olarak indirebilir ve çözebilirsiniz.

5 Eylül 2021 tarihinde yapılan İOKBS(İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı) soruları PDF formatında paylaşılmıştır. Sınavda 100 soru yer almaktadır. İşte 8. sınıf 2021 bursluluk sınavı soru ve cevapları…

8. Sınıf Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları 2021 PDF İndir

8.sınıf bursluluk sınavı soruları çöz 2021

LGS’den sonra 8.sınıf öğrencileri için önemli olan diğer bir sınav da Bursluluk Sınavı. Önceki yıllarda lise giriş sınav puanları le bursluluk başvurusunda bulunan 8. sınıflar artık diğer öğrencilerle birlikte İOKBS e yani Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına giriyor. Diğer sınıflardan farklı olarak 8. sınıfta girdikleri bursluluk sınavında başarılı oldukları takdirde lise de düzenli olarak mezun olana kadar burs alacaklar. 8. sınıf öğrencileri Lise Hazırlık sınıfı öğrencileri ile aynı soruları cevaplandıracaklar. Yani Bursluluk Sınavı 8. sınıf soruları ile Lise hazırlık sınıfı bursluluk sınavı soruları aynı. Peki bursluluk sınavında 8.sınıf kaç soru çıkacak?

8. Sınıf Bursluluk Sınavı Soru Sayısı Kaç?

Diğer sınıflarda olduğu gibi 8. sınıf İOKBS’de toplam 100 soru vardır. Bu soruların derslere göre dağılımı ise şu şekildedir.
Türkçe dersi için 25 soru
Matematik dersi için 25 soru
Fen bilimleri dersi için 25 soru
Sosyal bilgiler dersi için 25 soru.

2023 İOKBS 8. Sınıf Bursluluk Sınavı Ne Zaman?

İOKBS Bursluluk Sınavı 3 Eylül 2023 Pazar günü yapılacak. Sınav saat 10.00 da başlayacak.

8. Sınıf Bursluluk Sınavı Kazanmak İçin Kaç Puan Lazım

Öğrenciler sınava hazırlanırken bursluluk sınavı için kaç puan almak zorunda olduklarını da merak ediyor. Her yıl bursluluk sınavı taban puanları değişiklik gösterse de birbirlerine yakın aralıkta oluyor. Bu sene sınavı kazanmak isteyen 6. sınıf öğrencilerinin en az 460-470 civarında puan alması gerekiyor. Bu puan için de 6. sınıf bursluluk sınavında 100 sorudan 90-92 net çıkmanız lazım.

LGS’ye giren 8. sınıf öğrencileri için İOKBS yani bursluluk sınavı daha kolay gelmektedir. Bu nedenle 8. sınıf tataban puanlar biraz daha yüksek olabiliyor. 8.sınıf bursluluk sınavında yeni nesil sorular da yer alabiliyor. Önceki yıllarda yavaş yavaş yeni nesil sorular çıkmaya başlamıştı. Bu sene de İOKBS’de yeni nesil soru çıkacağını düşünüyoruz.

8. sınıf bursluluk sınavında başarılı olamayan bir çok öğrenci hazırlık sınıfında(eğer hazırlık sınıfında okuyorsa) bursluluk sınavında başarılı olabiliyor. Bunun nedeni 8. sınıf ile hazırlık sınıfı bursluluk sınavı soruları aynı olması.

Sitemizde 8. sınıflar için en yakın zamanda bursluluk sınavı soru çözümleri ve online testler yayınlayacağız. Sitemizdeki 8. sınıf bursluluk sınavı kategorisini takip etmeyi unutmayın.

Önceki İçerik7. Sınıf Bursluluk Sınavı Soruları 2021
Sonraki İçerik7. Sınıf Bursluluk Sınavı Soruları 2022

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz