Bursluluk Sınavına Başka İlde Girebilir miyim 2023?

Bursluluk sınavına başka şehirde girebilir miyim?

5,6,7,8,hazırlık,9,10 ve 11. sınıf öğrencileri 3 Eylül 2023 Pazar günü İOKBS ye girecek. Bu tarihte bir çok öğrenci yaz tatili nedeni ile şehir dışında başka bir ilde olabiliyor. Bazı öğrenciler ise aileleri farklı şehirlerde çalışmak zorunda olduğu için farklı illerde ikamet edebiliyorlar.(Mevsimlik işçi vb.) Bazı öğrenciler ise başvuru yaptıktan sonra taşınmak zorunda kaldıklarından artık başka bir ilde yaşıyorlar. Peki bu öğrenciler bursluluk sınavına başvuru yaptıkları il dışında yani başka bir ilde, başka bir şehirde girebilirler mi?

Bu sorunun cevabı 2023 İOKBS Kılavuzunda açıkça belirtilmiştir.

Soru: Bursluluk Sınavına Başka Şehirde Girebilir miyim?

Cevap: Evet girebilir.

Öğrenci, fotoğraflı sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir. Mücbir sebepten (nakil, zorunlu ikamet değişikliği, mevsimlik işçi, yurt dışından gelmiş olanlar, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi) başka illerde bulunan öğrencilerin velileri öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve belgeler ile sınava girmek istedikleri il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine sınav tarihinden en az 10 gün önce başvuru yapacaklardır. Dilekçeler, Bölge Sınav Yürütme Komisyonları tarafından değerlendirilerek başvurusu uygun görülen öğrencilerin sınava katılmaları sağlanacaktır.

Doğal afet, yangın, karantina ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun teklifi üzerine ÖDSGM’nin uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecektir.

Kaynak: 2023 İOKBS Kılavuzu 6. Madde Sınav Giriş Yeri ve Belgesi

Yukarıda da belirtildiği gibi sınava farklı bir ilde girmek isteyen öğrenciler İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Dilekçe vererek başka bir şehirde sınava girmek için başvuru yapmak zorunda.

Eğer başvuruları kabul edilirse öğrenci bursluluk sınavına başka bir ilde girebilir.

Bursluluk sınavına başka şehirden girilir mi? EVET.

Bursluluk sınav yeri değiştirilebilir mi? EVET.

Önemli Not: Sınav giriş yerleri açıklandıktan sonra bursluluk sınav yeri değiştiremezsiniz. Sınava gireceğiniz ilin değişmesini istemeniz için sınavdan en az 10 gün önce geçerli sebebiniz ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yada İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapmanız lazım…

2023 İOKBS ile ilgili sorularınızı YORUM bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Kaynak: https://cdn.eba.gov.tr/yardimcikaynaklar/2023/05/IOKBS_2023.pdf

Önceki İçerik2023 Bursluluk Sınavına Hangi Okulda Gireceğim?
Sonraki İçerik5. Sınıf Bursluluk Sınavı Soruları 2022

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz