8. Sınıf Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama 2024

8. sınıf bursluluk sınavı puan hesaplama 2024. Bu sene yapılacak olan meb bursluluk sınavına girecek olan 8. sınıf öğrencileri için bursluluk sınavı puan hesaplama uygulaması hazırladık. Sınav öncesinde yada sınavdan hemen sonra yaptığınız doğru ve yanlış sayısını girip aşağıdan puanınızı hemen öğrenebilirsiniz.

Bu yıl İOKBS 21 Nisan 2024 Pazar günü yapılacak. Bursluluk sınavına girecek olan 8. sınıf öğrencileri bursluluk sınavından çıkar çıkmaz sınavdaki yaptıkları doğru ve yanlış sayılarını aşağıdaki kutulara doğru bir şekilde girerek net sayılarını ve tahmini puanlarını hesaplayabilirler.

8. Sınıf Bursluluk Sınavı Puan Hesapla

Örnek
DerslerDoğru SayısıYanlış Sayısı
Türkçe
Matematik
Fen
Sosyal
Toplam
2024 İOKBS PUANI :
SINAV SONUCU:
2023 Taban Puanına Göre
Türkçe Netiniz
Matematik Netiniz
Fen Bilimleri Netiniz
Sosal Bilgiler Netiniz

İOKBS Puan Hesaplamasında Dikkat Edilecek Hususlar

Bursluluk Sınavında, tüm soruların puanları eşittir. Yani 1 Türkçe sorusunun puanı ile 1 Matematik Puanı aynıdır. ( Kaynak: İOKB Kılavuzu)

Bursluluk Sınavında 3 Yanlış 1 Doğruyu götürüyor. Yani 3 yanlış cevabınız için 1 doğrunuz silinir. Böylece net sayısı hesaplanır.

Yukarıda hazırladığımız bursluluk puanı hesaplama aracı tahmini puan hesaplamaktadır. 2024 İOKBS sınav sonuçları açıklandığında yukarıdaki hesapladığını puanın üstünde veya altında gelebilir. Bunun nedeni sınava giren öğrencilerin Toplam Ağırlıklı Standart Puanları değişiklik gösterebilmektedir.

Tüm soruları doğru cevaplayan öğrenci İOKBS’den 500 tam puan alacak şekilde hazırlanmıştır.

Bursluluk Sınavı Puanı Hesaplama yapan öğrenciler sınavı kazanıp kazanamadıklarını İOKBS taban puanlarını inceleyerek öğrenebilirler.

8. Sınıf Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır 2024

Bu sene yapılacak olan bursluluk sınavını kazanmak için kaç puanla kazanılır bunu öğrenmek için önceki yıllardaki bursluluk sınavı taban puanlarına bakalım.

2018 yılında yapılan İOKBS taban puanlarını MEB paylaşmıştı. Bu paylaşılan puanlardan 8.sınıf bursluluk sınavı kontenjanlara göre taban puanları şu şekilde;

✔ Diğer Çocuk: 475,31 Puan
✔ Öğretmen Çocuğu: 475,35 Puan
✔ Kanunla Özel Hak Tanınan: 100 Puan
✔ Oturduğu Yerde Okul Yok: 468,50 Puan
✔ Depremden Etkilenen Çocuk: – Puan

8.sınıf bursluluk sınavı kazanmak için gerekli en düşük bursluluk taban puanı 2018 yılında açıklanmış ve Diğer Çocuk kontenjanı için 475 puan olarak paylaşılmıştı. 8.sınıfların taban puanları 5,6 ve 7.sınıflardan biraz yüksek. Bunun nedeni LGS’ye giren 8. sınıflar bursluluk sınavının daha kolay gelmesi.

Diğer Çocuk Kontenjanı 475,315 iken Öğretmen Çocuğu Kontenjanı için bu puan 475,50 puan olarak görünüyor.

Bu sene ilk kez depremden etkilenen ailelerin çocukları için de kontenjan açılmış durumda fakat bu kontenjan türünün henüz taban puanı belli değil.

2024 Taban puanları bu sene 21 Nisan 2024 tarihinde yapılacak bursluluk sınavı sonrasında öğrencilerin başarı durumuna göre belli olacak. Yukarıda vermiş olduğumuz taban puanlar 2018 yılına aittir. Bu sene bu puanlar geçerli olmayacak fakat bu puanlara yakın puanlar olacaktır.

Peki bursluluk sınavı kazanmak için kaç net yapmanız gerekiyor_

Yukarda sizlere hazırlamış olduğumuz puan hesaplama ile kolayca öğrenebilirsiniz. Sizler için en ok merak edilen kaç net kaç puan sorularının yanıtını aşağıda verdik.

8. Sınıf Bursluluk Sınavı 80 Net Kaç Puan?

Örneğin 8.sınıf öğrencisi bursluluk sınavından 80 net yaptığını düşünelim. 80 neti de; Türkçe’den 20 net, Matematikten 20 net, Fenden Sosyalden 20 net yapmış olsun. Kontenjan türü de Diğer çocuk olarak düşünelim. Bu öğrenci yaklaşık olarak 420-430 puan alacak ve muhtemelen sınavı kazanamayacak. Bu nedenle 80 netin üzerinde bir net yapmanız lazım.

8. Sınıf Bursluluk Sınavı 85 Net Kaç Puan?

Örneğin 8.sınıf öğrencisi bursluluk sınavından 85 net yaptığını düşünelim. 80 neti de; Türkçe’den 25 net, Matematikten 20 net, Fenden Sosyalden 20 net yapmış olsun. Kontenjan türü de Diğer çocuk olarak düşünelim. Bu öğrenci yaklaşık olarak 445-450 puan alacak ve muhtemelen sınavı kazanamayacak. Bu nedenle 85 netin üzerinde bir net yapmanız lazım. Fakat farklı yıllarda 85 net ile bursluluk sınavı kazanan öğrenciler oldu. Bu da her yıl sınavda değişen standart sapma ile ilgili. 85 net kesin kazanır veya kazanamaz diyemiyoruz.

Bursluluk sınavı kazanmak için kaç net lazım sorunun cevabı tam olarak kesin bir cevabı olmasa da 85 net üzerinden bir net yapmanız gerekiyor. 100 soruluk İOKBS’de 90 net yapan öğrenciler bu sınavı kesin kazanıyor diyebiliriz.

Önceki İçerik7. Sınıf Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama 2024
Sonraki İçerik6. Sınıf Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama 2024

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz