6. Sınıf Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama 2024

6. sınıf bursluluk sınavı puan hesaplama 2024. Bu sene bursluluk sınavına girecek olan öğrenciler sınava hazırlanırken kaç net kaç puan getiriyor, kaç netle kaç puan alırım merak ediyor. Bursluluk sınavını kazanmak için kaç net lazım merak edenler için bursluluk sınavı hesaplama uygulaması hazırladık. Aşağıdaki uygulamada doğru ve yanlışlarınızı yazarak bursluluk sınavı puanınızı hesaplayabilirsiniz.

21 Nisan 2024 Pazar günü yapılacak olan İOKBS’ye girecek olan 6. sınıf öğrencileri bursluluk sınavını kazanmak için kaç puan almak gerektiğini ve bursluluk sınavı deneme sınavlarından yaptıkları netlerle kaç puan alacaklarını aşağıdaki uygulamadan kolayca hesaplayabilirler.

6. Sınıf Bursluluk Sınavı Puan Hesapla

Örnek
DerslerDoğru SayısıYanlış Sayısı
Türkçe
Matematik
Fen
Sosyal
Toplam
2024 İOKBS PUANI :
SINAV SONUCU:
2023 Taban Puanına Göre
Türkçe Netiniz
Matematik Netiniz
Fen Bilimleri Netiniz
Sosal Bilgiler Netiniz

İOKBS Puan Hesaplamasında Dikkat Edilecek Hususlar

Bursluluk Sınavında, tüm soruların puanları eşittir. Yani 1 Türkçe sorusunun puanı ile 1 Matematik Puanı aynıdır. ( Kaynak: İOKB Kılavuzu)

Bursluluk Sınavında 3 Yanlış 1 Doğruyu götürüyor. Yani 3 yanlış cevabınız için 1 doğrunuz silinir. Böylece net sayısı hesaplanır.

Yukarıda hazırladığımız bursluluk puanı hesaplama aracı tahmini puan hesaplamaktadır. 2024 İOKBS sınav sonuçları açıklandığında yukarıdaki hesapladığını puanın üstünde veya altında gelebilir. Bunun nedeni sınava giren öğrencilerin Toplam Ağırlıklı Standart Puanları değişiklik gösterebilmektedir.

Tüm soruları doğru cevaplayan öğrenci İOKBS’den 500 tam puan alacak şekilde hazırlanmıştır.

Bursluluk Sınavı Puanı Hesaplama yapan öğrenciler sınavı kazanıp kazanamadıklarını İOKBS taban puanlarını inceleyerek öğrenebilirler.

6. Sınıf Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılır 2024

Bu sene yapılacak olan bursluluk sınavını kazanmak için kaç puanla kazanılır bunu öğrenmek için önceki yıllardaki bursluluk sınavı taban puanlarına bakalım.

2018 yılında yapılan İOKBS taban puanlarını MEB paylaşmıştı. Bu paylaşılan puanlardan 6. sınıf bursluluk sınavı kontenjanlara göre taban puanları şu şekilde;

✔ Diğer Çocuk: 461,70 Puan
✔ Öğretmen Çocuğu: 456,15 Puan
✔ Kanunla Özel Hak Tanınan: 100 Puan
✔ Oturduğu Yerde Okul Yok: 455,70 Puan
✔ Depremden Etkilenen Çocuk: – Puan

Bursluluk sınavına giren öğrencilerden kontenjan türüne göre bursluluk baraj puanları değişiyor. Örneğin eğer diğer çocuk kontenjanı ile sınava başvuru yaptıysanız 461 puan üzerinde bir puan almanız lazım. (2018 yılına göre) Eğer öğretmen çocuğu kontenjanı ile başvuru yaptıysanız 456 puan yeterli. Tabi bu taban puanlar her yıl değişiyor. 2024 İOKBS taban puanları sizler sınava girdikten sonra belli olacak. 2024 yılında bu baraj puanları artabilir de azalabilir de. Sadece size bir fikir vermesi için paylaştık. Bu puanlara aldanıp sınavı kesin kazanacağınız ya da kesin kaybettiniz manasını çıkarmayın. 21 Nisan 2024 tarihinde sınav yapıldıktan sonra sınav sonucunuz geldiğinde kesinlik kazanmış olursunuz.

Sizin için hazırlamış olduğumuz İOKBS puan hesaplama yada MEB bursluluk sınavı puan hesaplama uygulaması tahmini bir puan hesaplaması yaptığını unutmayınız.

Bursluluk sınavı kazanmak için kaç puan almanız lazım 6. sınıflar için yukarıda paylaştık. Bu puanları alabilmeniz için gerekli net sayısı yada kaç doğru yapmanız gerektiğini de yukarıdaki puan hesaplama uygulamasından kolayca öğrenebilirsiniz.

6. Sınıf Bursluluk Sınavı 80 Net Kaç Puan?

Örneğin 6.sınıf öğrencisi bursluluk sınavından 80 net yaptığını düşünelim. 80 neti de; Türkçe’den 20 net, Matematikten 20 net, Fenden Sosyalden 20 net yapmış olsun. Kontenjan türü de Diğer çocuk olarak düşünelim. Bu öğrenci yaklaşık olarak 420-430 puan alacak ve muhtemelen sınavı kazanamayacak. Bu nedenle 80 netin üzerinde bir net yapmanız lazım.

6. Sınıf Bursluluk Sınavı 85 Net Kaç Puan?

Örneğin 6.sınıf öğrencisi bursluluk sınavından 85 net yaptığını düşünelim. 80 neti de; Türkçe’den 25 net, Matematikten 20 net, Fenden Sosyalden 20 net yapmış olsun. Kontenjan türü de Diğer çocuk olarak düşünelim. Bu öğrenci yaklaşık olarak 445-450 puan alacak ve muhtemelen sınavı kazanamayacak. Bu nedenle 85 netin üzerinde bir net yapmanız lazım. Fakat farklı yıllarda 85 net ile bursluluk sınavı kazanan öğrenciler oldu. Bu da her yıl sınavda değişen standart sapma ile ilgili. 95 net kesin kazanır veya kazanamaz diyemiyoruz.

Önceki İçerik8. Sınıf Bursluluk Sınavı Puan Hesaplama 2024
Sonraki İçerik6. Sınıf Bursluluk Sınavı Soruları 2024

5 YORUMLAR

  • Hayır, sadece tahmini hesaplamalardır.
   1. puan hesaplaması her yıl yapılan sınava göre değişir
   2. taban puanlar her yıl yapılan sınava gşren öğrencilerin başarı durrumuna göre değişir.

 1. Açıklamalarda

  Yukarıda hazırladığımız bursluluk puanı hesaplama aracı tahmini puan hesaplamaktadır. 2024 İOKBS sınav sonuçları açıklandığında yukarıdaki hesapladığını puanın üstünde veya altında gelebilir. Bunun nedeni sınava giren öğrencilerin Toplam Ağırlıklı Standart Puanları değişiklik gösterebilmektedir.

  denilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz