İOKBS Nedir?

iokbs nedir? İOKBS hakkında detaylı bilgiyi sizler için hazırladık.

Burs almak için bir çok kuruma başvuru yapan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu bursluluk sınavı hakkında araştırma yapıyor. Peki MEB’in bursluluk sınavı iokbs nedir? İşte iokbs hakkında merak edilen tüm sorular ve yanıtlar…

iokbs bursluluk sınavı nedir

İOKBS Nedir?

i̇okbs nedi̇r, İOKBS, “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı”nın kısaltmasıdır. Bu sınav, Türkiye’de ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilere burs imkanı sağlamak amacıyla düzenlenen bir sınavdır.

İOKBS sınavı, eski adıyla devlet parasız yatılılık ve bursluluk sinavi 2023, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek ve maddi durumu yetersiz ancak yetenekli olan öğrencilere burs sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. Sınav sonuçlarına göre başarılı olan öğrenciler, devlet veya özel kurumlar tarafından sunulan burs programlarından faydalanabilirler.

İOKBS Bursluluk Sınavında Hangi Dersler Var?

İOKBS’de Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler dersinden soru çıkmaktadır. Sosyal Bilgiler dersinin ayrıca Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden soru çıkmaktadır.

Bursluluk Sınavında Kaç Soru Çıkacak?

Türkçe dersinde 25 Soru
Matematik dersinden 25 Soru
Fen Bilimleri dersinden 25 Soru
Sosyal Bilgiler dersinden 25 Soru (Ayrıca 5 tane Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu)

Bursluluk Sınavında İngilizce Var mı?

Bursluluk Sınavında İngilizce dersinden soru çıkmamaktadır.

2023 İOKBS Hangi Konulardan Soru Çıkıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl İOKBS konuları resmi internet sitesinde duyuruyor. 2023 İOKBS konuları için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

İOKBS’ye Kimler Girebilir, Kimler Başvurabilir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı yani İOKBS’ye ortaokul ve lise öğrencileri girebilir. Ortaokul 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıf ile lise hazırlık sınıfı, 9. sınıf, 10. sınıf ve 11. sınıf öğrencileri MEB bursluluk sınavı olan İOKBS’ye girebilir.

İOKBS’ye 4. sınıflar girebilir mi?

Merak edilen diğer bir konu da MEB bursluluk sınavına 4. sınıflar girebilir mi? Ne yazık ki 4. sınıf öğrencileri İOKBS’ye giremezler.

İOKBS, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen bir sınavdır. İlköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki öğrenciler, bu sınava girerek başarılı oldukları takdirde burs alabilmektedirler. Sınav, genellikle Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler gibi derslerden oluşan bir test formatında gerçekleştirilir.

İOKBS Başvurusu Nasıl Yapılır?

i̇okbs başvuru e-okul.meb.gov.tr sitesi üzerinden yapılır. Bursluluk sınavı başvuru her yıl mart ayında (2023 iokbs başvuruları Haziran ayında yapıldı) yapılıyor. Öğrenci ve veliler e okul üzerinden online başvuru yaptıktan sonra kılavuzda belirtilen evrakları okul müdürlüğüne teslim edip başvurusunu onaylatması gerekiyor. İokbs bursluluk sınavı, başvuru şartları yayımlanan kılavuzda belirtilir.

Bursluluk Ücreti Ne Kadar?

Iokbs ücreti ne kadar? Bursluluk sınavı parası ne kadar 2023?

MEB İOKBS burs ücreti her yıl Ocak ve Temmuz ayında değişmektedir. Temmuz 2023 tarihi itibari ile burs almaya hak kazanan öğrencilere her ay 1040 TL burs parası ödenmektedir. Öğrenciler burs ücretini PTT üzerinden almaktadırlar. PTT burs ücretlerini her ayın 25 inde öğrencilerin hesabına yatırır.

İokbs bursu ne kadar: 1040 TL (Temmuz 2023)
* Ocak 2024 tarihinde burs ücreti güncellenecektir.

Bursluluk Sınavı Ne Zaman İokbs 2023?

İOKBS her yıl eylül ayında yapılmaktadır. 2023 iokbs 3 Eylül 2023 Pazar günü yapılacak. 2024 iokbs de Eylül ayında yapılması beklenmektedir.

e okul İOKBS haberleri için TIKLAYINIZ >

Önceki İçerik7. Sınıf Bursluluk Sınavı Konuları 2023
Sonraki İçerik8. Sınıf Bursluluk Sınavı Konuları 2023

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz